czwartek, 22 lipca 2010

171. Grzegorz Szumowski KARTONY rysunek satyryczny

3 lipca 2010
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

Kolejna wystawa/koprodukcja - jej organizatorami były: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych Debiut i Galeria Twórców Galera.

Od prawej stoją: Leszek Kania (wicedyrektor Muzeum), Grzegorz Szumowski, Igor Myszkiewicz (kurator wystawy). Ja i Artysta mamy "debiutanckie" koszulki; przed wernisażem byliśmy jurorami XII edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny (organizowanego głównie przez Debiut).

Grzegorz Szumowski to jedna z czołowych postaci polskiej satyry, laureat licznych nagród i wyróżnień, doceniony zarówno na arenie krajowej jak i zagranicznej.
Wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej pokazuje dwa ważne nurty twórczości Szumowskiego. Jednym z nich jest karykatura, prezentująca widziane w krzywym zwierciadle portrety znanych osobistości ze świata polityki, muzyki, filmu, sportu... Znajdziemy tu między innymi wizerunki Romana Polańskiego, Billa Clintona, Toma Jonesa, Jacka Nicholsona, Rowana Atkinsona czy Dariusza Michalczewskiego.
Drugi nurt to satyra ogólnospołeczna poruszająca szeroką paletę zagadnień – od wielkiej polityki po opis obyczajów i przywar natury ludzkiej. Wiele z prezentowanych tu prac zostało nagrodzonych w krajowych i międzynarodowych konkursach. Na wystawę składa się ok. 50 rysunków.
Tym co wyróżnia twórczość Grzegorza Szumowskiego jest przede wszystkim mistrzowskie opanowanie warsztatu. Jego rysunki są niezwykle rzetelne, można tu mówić nawet o technicznej wirtuozerii Artysty. Przy czym nie jest to pusty, formalny popis. Wizualna doskonałość jest nośnikiem anegdoty,którą nierzadko odczytać można na kilku poziomach.

Tak jak odczytuje się dobry żart.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz