wtorek, 7 września 2010

174. Michał Karcz INSPIRACJE

3 września 2010
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

fot. Tomasz Daiksler

Wystawa prac Michała Karcza była kolejną koprodukcją - jej organizatorami obok Muzeum Ziemi Lubuskiej była Galeria Twórców Galera i Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra (symbolizowany banerem zapowiadającym XXIV Bachanalia Fantastyczne, organizowany przez klub konwent, którego częścią była wystawa). Sam Autor z uwagi na okoliczności życiowe nie mógł niestety przybyć. Na zdjęciu przemawia Leszek Kania, wicedyrektor Muzeum, ja przygotowuję się do zabrania głosu.

Sztuka fantastyczna ma się dzisiaj doskonale. Fotografie (czy może już grafiki) Michała Karcza są tego najlepszym przykładem. Na wystawę składa się dwadzieścia prac reprezentujących główne wątki twórczości Michała Karcza. Dominują fantasmagoryczne krajobrazy, niebotyczne szczyty, mroczne nieboskłony, metafizyczne przestrzenie. Czasem pojawia się element architektury, również fantastycznej, symbolicznej… Postać ludzka jest tu rzadkim gościem, jeżeli już się pojawia to wręcz miniaturowa, zagubiona w epickich przestrzeniach, przemykająca jak owad w cieniu megalitu. Chyba właśnie ta „epickość” jest wyróżnikiem prac Karcza; artysta kreuje przestrzenie mityczne, archetypiczne, skrojone na miarę herosów z antycznych podań…

BLEXEN

Michał Karcz - urodzony w Warszawie w 1977 roku. Absolwent warszawskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Michał jest autorem przeszło pięćdziesięciu okładek do płyt i książek. Współpracował z wieloma cenionymi zespołami i muzykami, m.in.: STEVE ROACH (USA), VNV NATION (Wielka Brytania), CONJURE ONE (USA), ERIK WOLLO (Norwegia), GLASS HAMMER (USA), METAL CHURCH (USA), SACRUM (Argentyna), DAHLIA’S TEAR (Szwecja)… Michał Karcz znalazł się także w zespole projektującym plakaty i kampanię dla hollywoodzkiej produkcji THE ROAD z Viggo Mortensenem i Charlize Theron na podstawie nagrodzonej Pulitzerem ksiażki Cormaca McCarthy’ego. Obecnie pracuje jako freelancer projektując grafikę użytkową i fotografując.
Autorska strona Artysty

ULTIMA THULE

1 komentarz:

  1. Michał jest dla mnie geniuszem i zajdzie naprawdę daleko, ponieważ jego sztuka broni się sama.

    OdpowiedzUsuń