środa, 21 lipca 2010

164. Robert Szecówka RYSUNEK SATYRYCZNY

26 września 2009
Galeria Pro Arte, Zielona Góra

Artysta transgraniczny (z kwiatkiem). fot. Wacław Serdeczny

Twórczość Roberta Szecówki znana jest zarówno w Polsce jak i za granicą, artysta publikuje swoje rysunki w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Belgii... W Polsce współpracował m. in. z "Karuzelą", był też inicjatorem i współorganizatorem legnickiego Satyrykonu - jednej z najważniejszych na świecie imprez opiewających rysunek satyryczny. Od 1986 r. mieszka i pracuje w Hamburgu.
Na wystawie w Galerii Pro Arte Artysta zaprezentował sto wybranych prac. Są to rysunki stworzone na różne okazje, poruszające szeroką paletę tematów. Można było zobaczyć prace poważne (choć może nie jest to najszczęśliwsze określenie w stosunku do satyry), poruszające kwestie emigracji i trudnych stosunków międzynarodowych; jeden z tych rysunków trafił zresztą do niemieckiego podręcznika historii. Były też prace lekkie inspirowane życiem codziennym - kwestiami damsko-męskimi, sportem, rozrywką, wojną i śmiercią.
Tu zmieniał się ton rysunków, od dowcipu lekkiego i frywolnego po humor czarny. Nawet jednak w tych ostatnich pracach dawała się zauważyć pewna subtelność, i dystans w potraktowaniu tematu. Podobnie wygląda sprawa z formalną stroną prac Roberta Szecówki - jego rysunki charakteryzują się elegancją i klarownością linii, forma jest czysta i lekka. Choć nie zawsze dźwiga lekkie treści.

Współorganizatorami wystawy byli: Okręg Zielonogórski ZPAP, Lubuskie towarzystwo Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, Galeria Krzywe Zwierciadło i Galeria Twórców Galera.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz