czwartek, 22 lipca 2010

169. Małgorzata Dobrucka MOTYW JEST TAKI... 0809 malarstwo

17 maja 2010
Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra

Galera wpływa do kolejnego portu - dzięki Kamili Chrystowicz-Nowak i Jerzemu Nowakowi zaczynamy realizować wystawy w Piekarni Cichej Kobiety. Duże postindustrialne przestrzenie, niezwykle klimatyczne miejsce.

Symboliczne otwarcie grodzi, obok wzruszona Artystka. Za stalowymi drzwiami czai się malarstwo...

Obrazy Małgorzaty posługują się językiem komunikacji wizualnej, który przemawia do nas ze wszystkich stron – napisami i kodami znakującymi przestrzeń miast.
W polu zainteresowania Artystki jest przede wszystkim zachodząca w tych komunikatach zmiana, czasem będąca wynikiem fizycznej degradacji, czasem ingerencji człowieka. Pojawiają się wtedy błędy przekazu wypacza się komunikat. Tak jak w obrazach przedstawiających kontenery do segregowania odpadów; początkowo dajemy się oszukać, rutynowo odczytujemy znane wszystkim napisy... „makulatura”, „tworzywa sztuczne”... I nagle zdajemy sobie sprawę, że przyzwyczajenie nas zwiodło a napisy brzmią inaczej - „makultura”, „tworzę sztukę”... Takiej gry z sensami jest w obrazach Dobruckiej więcej.
Od strony formalnej obrazy Małgorzaty również nawiązują do estetyki systemu identyfikacyjnego miasta i tego jak zmienia go czas. Zatarty napis, zacieki muru, plama rdzy. Co ciekawe stylistyka malarstwa Artystki idealnie wpasowała się w surowe, industrialne wnętrza Piekarni, dorzucając w ten sposób nowe poziomy znaczeń.

2 komentarze: