poniedziałek, 4 października 2010

176. Břetislav Kovařík HUMOR SAPIENS, rysunek satyryczny

25 września 2010
Galeria Pro Arte, Zielona Góra

Artysta (drugi z lewej) przemawia; po lewej Ryszard Błażyński - szef Debiutu, ja czaję się z prawej. fot. Tomasz Daiksler

Wystawa przygotowana wspólnie z Okręgiem Zielonogórskim ZPAP i Stowarzyszeniem Miłośników Działań Kulturalnych Debiut. Wernisaż towarzyszył finałowi XII edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny (wystawa pokonkursowa w poprzednim wpisie). Břetislav był laureatem edycji poprzedniej.
Břetislav Kovařík urodził się w 1950 roku, w Pardubicach. Pierwszy wykonywany zawód to nauczyciel szkoły podstawowej (biologia, chemia), później był instruktorem nauki jazdy, kierowcą ciężarówki, wychowawcą, kierownikiem działu programowego domu kultury, nocnym stróżem. Od 1991 roku pracuje na własną rękę, w wolnym zawodzie. Pierwszy rysunek opublikował w 1977 roku. Potem stopniowo rozpoczynał współpracę z wieloma czeskimi (czechosłowackimi) periodykami i zagranicznymi agencjami. Swoje umiejętności wykorzystuje także w reklamie, współpracuje z prywatnymi firmami i organizacjami pozarządowymi. Od 1999 roku jest przewodniczącym Czeskiej Unii Karykaturzystów. Mieszka i pracuje w Hradec Kralove.

A po oficjalnych przemówieniach Artysta podjął gości czeskim piwem i chlebem, smalcem i ogórkiem...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz