środa, 6 kwietnia 2011

182, Robert Tomak, Szymon Teluk ZWYCZAJNE SZALEŃSTWO

13 kwietnia 2011
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

Przemawia Leszek Kania - Wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej; Robert (w błękicie) i Szymon przygotowują się do zabrania głosu. fot. Tomasz Daiksler

Roberta Tomaka i Szymona Teluka łączy sposób spojrzenia na sztukę. Choć wypowiadają się w skrajnie różnych mediach. Tomak to przede wszystkim rzeźbiarz, znany głównie z małych form rzeźbiarskich ale i pomników. Żywiołem Teluka jest rysunek, ilustracja, malarstwo; dał się poznać także jako autor komiksów. Co łączy kartkę papieru i bryłę brązu? Narracja. Obaj Artyści prezentują tu sztukę figuratywną, będącą nośnikiem opowieści i fabuł. Widoczne są inspiracje fantastyką i realizmem magicznym, w opowieściach obu Twórców pojawia się też rys groteski, czasem kropla czarnego humoru. No i komiks – bezpośrednio obecny w rysunkach Szymona, użycza także swych rytmów i specyficznej narracji płaskorzeźbom Roberta. Języki opowieści jest różne, ale w zestawieniu otrzymujemy zaskakująco spójną całość.

Igor Myszkiewicz
Kurator wystawy


Robert Tomak, ur. 1969; absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej WSP w Zielonej Górze (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych UZ) dyplom w pracowni prof. Jana Berdyszaka w 1996 r. W latach 1996/97 odbył staż w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Rzeźby u prof. Antoniego Porczaka. Uprawia rzeźbę, malarstwo i rysunek. Prowadzi pracownię plastyczną „Studio Rzeźby”, w której wykonuje statuetki, medale i tablice pamiątkowe. Jest laureatem nagrody Animator Roku 2001 Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz Stypendium Twórczego i Artystycznego Miasta Zielona Góra 2003. Autor wielu realizacji rzeźbiarskich, min. pomników - Ignacego Łukasiewicza, Matki Sybiraczki, tablic pamiątkowych, jednego z zielonogórskich bachusików.
Szymon Teluk, ur. 1981; malarz, rysownik, ilustrator. Jako twórca ilustracji i komiksu posługuje się głównie piórkiem i kolorem nakładanym w programie graficznym. Tworzy także w technice olejnej. W przeciwieństwie do autorskich cykli malarstwa i rysunku, które balansują na granicy abstrakcji i minimalizmu, jego ilustracja jest figuratywna i narracyjna, powstaje często w wyniku współpracy z pisarzami, muzykami oraz na potrzeby reklamy i stron internetowych. Wystawa prezentuje wybór ilustracji z lat 1998 - 2010.
Galeria prac Szymona


Współorganizatorem wystawy był Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz