poniedziałek, 27 czerwca 2011

185. Julian Bohdanowicz RYSUNEK SATYRYCZNY

1 lipca 2011
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

fot. Tomasz Daiksler

Julian Bohdanowicz (ur. 1942) – polski rysownik, ilustrator książek i karykaturzysta. Absolwent Miejskiego Liceum Plastycznego w Gdyni oraz Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w pracowni prof. Juliana Patki w roku 1967.
W latach 1978-81 i 1987-90 redaktor graficzny tygodnika Szpilki. Członek jury i laureat na Festiwalu Dobrego Humoru. Część jego prac przechowywanych jest obecnie w Muzeum Karykatury w Warszawie. Miłośnik psów rasy jamnik. Współpracował i współpracuje z czasopismami, m. in.: Szpilki, Magazyn Rodzinny, Polityka, Polska, Przegląd Techniczny, Zwierciadło, Dom, Inter-Polcom, tygodnik Solidarność, Wiadomości wędkarskie, Łowiec Polski, Polska Zbrojna, Poradnik domowy, Merkury, Gazeta Wyborcza, Miasto, Express Wieczorny, Murator, Architektura, Playboy, Reader's Digest, dziennik Polska, tygodnik TeleTydzien, Pardon, Elternhause und Schule. Ilustrował też wiele książek innych autorów wydanych m. in. przez "Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne", "Naszą Księgarnię" i Wydawnictwo "Bertelsmann". Wielokrotny laureat Złotej, Srebrnej i Brązowej Szpilki. Obecnie w dzienniku "Polska" publikuje cykl rysunków satyrycznych.
(Wikipedia)

Chyba nie jest już statystycznie możliwe byśmy, nawet jeżeli nie interesujemy się rysunkiem satyrycznym, prac Juliana Bohdanowicza nie znali. Całe szczęście. Artysta podejmuje w swych pracach niezwykle szerokie spektrum tematów; znajdziemy tu zarówno wielka politykę jak i życie codzienne, wątki obyczajowe, życie rodzinne, czas wolny, sztukę wysoką i popkulturę. Humor Bohdanowicza (zawsze celny) jest przy tym uśmiechem ciepłym, życzliwym. Artysta szukając żartu solidarnie sekunduje nam w heroizmie dnia codziennego. Jego rysunki są lekkie i proste, ale nigdy prostackie. Nie są też wydumanymi alegoriami, raczej błyskotliwym komentarzem, czytelnym i pogodnym…

Igor Myszkiewicz
Kurator wystawy

Współorganizatorzy wystawy: Galeria Twórców Galera, Lubuskie Stowarzyszenie Miłośników Działań Kulturalnych DEBIUT, Galeria Krzywe Zwierciadło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz