wtorek, 24 stycznia 2012

193. Patryk Cieliński BOGATYNIA 2010 - PO WIELKIEJ WODZIE fotografie

2 luty 2012
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

fot. Tomasz Daiksler

W sierpniu 2010 roku całą Polską wstrząsnęła wieść o powodzi, która przeszła przez Bogatynię. Wystawa przedstawia otchłań po niej powstałą. Gdy przychodzi wielka woda, możemy zrobić tylko jedno - patrzeć, jak powoli, z każdą falą, z każdym centymetrem znika dorobek naszego życia, o który tak dzielnie walczyliśmy. Kiedy z naszych ust wyrywa się bezimienny krzyk „pomocy!”, jest już za późno na ratunek dla nas i dla naszych rodzin. Wpadamy wtedy w czeluść wiru, który pochłania nas, nie pozostawiając żadnej nadziei.


W związku z tym, że od roku 2008 służę w 4 Zielonogórskim Pułku Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, zostałem powołany do pomocy w usuwaniu skutków powodzi. Wraz z żołnierzami z JW1517 spędziliśmy w Bogatyni kilkanaście dni, pomagając ludziom.


Dopiero widząc to na własne oczy, człowiek zaczyna sobie zdawać sprawę z ogromu zniszczeń, jaki może za sobą nieść woda. Na zdjęciach udokumentowałem pozostałości po powodzi, które są odzwierciedleniem tamtego strachu, łez i nadziei. Fotografie przedstawiają zaledwie niewielką część zniszczeń powstałych w kilkudziesięciu miejscowościach. Niezliczone ilości rzeczy zostało pochłoniętych przez wielką wodę. Zmieniło to życie każdego z nas – bo nigdy nie będzie już tak jak przedtem. Swoimi zdjęciami pragnąłem pokazać nie tylko piętno, które odcisnął żywioł wody na miasteczku, ale również drogę ku jego zmartwychwstaniu.

Patryk Cieliński


Patryk Cieliński (ur. 1984), zielonogórski pasjonat-fotografik. Współpracował w charakterze fotoreportera z zielonogórskim portalem informacyjno-rozrywkowym freeNight.pl. Uczestnik wystaw: „DIGART ZIELONOGÓRSKI. Wystawa Pierwsza”, salon wystawowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. Norwida w Zielonej Górze (2009), MAIL ART CALL PORTOGRUARO 2010: LIMITE SCAMBIO SEGNO. Jego prace były wielokrotnie nagradzane podczas organizowanych przez Gazetę Lubuską imprez fotograficznych Foto-Day. Galeria prac Patryka: www.siwymortis.pl

Współorganizatorem wystawy jest Wydawnictwo Prywatne FTF i Galeria Twórców Galera.
Kuratorzy wydarzenia: Florian Tadeusz Firlej (FTF) i Igor Myszkiewicz (MZL).
Wystawę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta i Gminy Bogatynia.

Otwarcie - przemawia Jerzy Stachyra, zastępca Burmistrza Bogatyni ds. Polityki Regionalnej; obok Florian Tadeusz Firlej (menadżer Artysty), Patryk Cieliński, Igor Myszkiewicz (kurator wystawy), Leszek Kania (Wicedyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej).


Przy mikrofonie Florian Tadeusz Firlej, szef gubińskiego Wydawnictwa Prywatnego FTF, menadżer Patryka. Florian to wielka postać, nadał wystawie profesjonalną formę ekspozycyjną, wydał towarzyszący wydarzeniu katalog, zajmuje się promocją i opieką merytoryczną projektu.

Urodziny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz