czwartek, 28 czerwca 2012

199. Elżbieta Dzikowska UŚMIECH ŚWIATA fotografie

3 lipca 2012
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Autorka i jeden z uśmiechów

„Świat jest planetą ludzi uśmiechniętych. Jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, czy jaką wyznajemy religię.”

Ryszard Kapuściński
(ze wstępu do albumu ”Uśmiech świata”)
Elżbieta Dzikowska, Andrzej Toczewski (dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej), 
Tomasz Daiksler (kurator wystawy)

„Gdy nie wiesz co podarować – podaruj uśmiech” - to chińskie przysłowie dało tytuł wystawie fotografii Elżbiety Dzikowskiej „Uśmiech świata”.  Można zobaczyć na niej ponad 30 zdjęć wykonanych przez podróżniczkę w trakcie jej licznych wędrówek po świecie. Ta ekspozycja to swego rodzaju reportaż, ukazujący ludzi z różnych zakątków świata, różnych ras, narodowości, wyznań i różnych kultur. Motywem łączącym tych wszystkich ludzi jest uśmiech. Elżbieta Dzikowska swymi zdjęciami przekonuje nas, że uśmiech to rodzaj języka, który zrozumiały jest na całym świecie, wśród ludzi nawet najbardziej odmiennych kultur. Według Ryszarda Kapuścińskiego podróżniczka ukazuje Ziemię, jako planetę ludzi uśmiechniętych. Sama Autorka zauważa, iż – paradoksalnie – znacznie więcej uśmiechniętych ludzi spotkała w krajach uboższych: w Indiach, Nepalu, w krajach Ameryki Środkowej czy Afryki, a więc tam, gdzie życie jest trudniejsze, niż na przykład w Europie. 
Ta obserwacja skłoniła Elżbietę Dzikowską do zadedykowania wystawy przede wszystkim Polakom, by bardziej otwarcie, optymistycznie i życzliwie spojrzeli na siebie i świata. By spojrzeli na świat z uśmiechem.

 
 
 
 Wernisażowa publiczność...


Elżbieta Dzikowska - podróżniczka, historyk sztuki, sinolog, autorka wielu książek, wystaw, filmów dokumentalnych, a także – wspólnie z Tonym Halikiem – programów telewizyjnych, które cieszyły się ogromną popularnością wśród milionów widzów m.in.: Tam gdzie pieprz rośnie, Tam gdzie rośnie wanilia, Tam, gdzie pachnie eukaliptus czy Pieprz i wanilia.  Elżbieta Dzikowska i Tony Halik prezentowali w nich środowisko i kulturę ludzi żyjących w odległych krainach, na innych kontynentach. Ciekawość świata i chęć podróżowania sprawiły, że razem przemierzyli niemal cały glob. Po śmierci Tony’ego w 1998 roku zajęła się głównie popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu Groch i kapusta. Swoją pierwszą podróż Elżbieta Dzikowska odbyła w 1957 roku do Chin jako studentka sinologii, by dwa lata później zostać dziennikarzem miesięcznika „Chiny”. Później pracując przez wiele lat jako korespondentka i specjalista od Ameryki Łacińskiej dla pisma „Kontynenty” poznała większość krajów tej części świata (Meksyk, Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Chile, Wyspa Wielkanocna, Brazylia, Urugwaj, Kuba, Haiti, Jamajka, Panama i Argentyna). W 1996 roku była inicjatorką budowy na przełęczy Ticlio w Peru (położonej 4818 m nad poziomem morza) pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie (do czasu otwarcia w Chinach kolei tybetańskiej w 2006 r.). Pomnik (autorstwa Gustawa Zemły) odsłonięto w 1999 roku, czyli w setną rocznicę śmierci Malinowskiego. Dzięki jej staraniom w 2003 roku powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu. Jest wiceprezesem polskiego oddziału The Explorers Club, członkiem polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA)boraz honorowym członkiem Polonijnego Klubu Podróżnika. W 2006 roku otrzymała Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera.

 Spotkanie autorskie; Elżbieta Dzikowska w ogniu pytań Leszka Kani (cień).

No i autografy... Na zdjęciu początek dłuuugiej kolejki.

Wystawę zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz