wtorek, 22 maja 2012

198. Cezary Bednarczyk, Aleksandra Kurzawa, Mateusz Nowak, Joanna Szcześniewska STRUKTURY malarstwo


28 maja 2012
Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra


 Od lewej: Aleksandra Kurzawa, Joanna Szcześniewska, Cezary Bednarczyk, Mateusz Nowak,  Norman Smużniak (kurator wystawy) i  Igor Myszkiewicz (Galera). Fot Szymon Teluk

Ponownie twórczość studentów Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego; tym razem zaprezentowaliśmy malarstwo podopiecznych ad. Normana Smużniaka.


Wystawa nosi tytuł „Struktury”. Informacja zawarta w tytule jest prosta, ponieważ nie wnika w cele artystyczne poszczególnych autorów, a takowe są rozległe, lecz daje pogląd na obszar działalności każdego z twórców. Mamy do czynienia z czterema różnorodnymi postawami malarskimi wobec struktury obrazu. Od klasycznego traktowania podobrazia Aleksandry Kurzawy, poprzez analityczne badanie kompozycji Joanny Szcześniewskiej, tworzenie układów strukturalnych na bazie podłoża jakim jest blacha w przypadku Mateusza Nowaka, po poszukiwania ekspresji strukturalnej w pracach Cezarego Bednarczyka. Są to cztery różne postawy artystyczne o sprecyzowanych już celach twórczych. Charakteryzuje te cztery osobowości niezwykła determinacja i konsekwencja w posługiwaniu się językiem kompozycji malarskiej. Rozstrzał formalny pomiędzy tymi postawami jest z pozoru duży, jednakże łączy je materia obrazu będąca w każdym przypadku językiem, za pomocą którego autorzy wchodzą w dialog z rzeczywistością świata i rzeczywistością współczesnego malarstwa.


Norman Smużniak
Wrocław, maj 2012

Blachy Mateusza Nowaka

Obrazy Aleksandry Kurzawy


Górą: praca Cezarego Bednarczyka, dołem obrazy Joanny Szcześniewskiej

Wernisaż

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz