wtorek, 24 czerwca 2014

221. Patryk Cieliński MY PRZECIWLOTNICY fotografie2 lipca 2014
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze


Materiał powstawał na kilku ostatnich poligonach, rejestrowałem go w przysłowiowym wolnym czasie. Starałem się pokazać Wam wszystko to, co mogłem, a co tam nas otaczało. Fotoreportaż jest także formą podziękowania tym osobom, z którymi spędzałem wtedy mnóstwo czasu, często w różnych warunkach, dzieląc dzień na posiłki, ćwiczenia, czas wolny, sen. Ćwiczenia na poligonie to ciągłe bycie w ruchu – pracując „na lufach” (zestawach ZUR-23 2KG) często przemieszczamy się między kolejnymi stanowiskami ogniowymi, wyrabiając przy tym różnorodne normy szkoleniowe. Nie będzie tutaj żadną kokieterią, jak powiem, że niejednokrotnie wylewamy przy tym siódme poty. Wszystkie te działania mają na celu przygotowanie nas do strzelań przeciwlotniczych, które prowadzą z kolei do pełnego wyszkolenia bojowego. Obsługa techniczna sprzętu, na którym pracujemy, to bardzo ważny element naszej pracy – musimy być wciąż skupieni, gotowi do podjęcia akcji w każdych warunkach pogodowych, czy to w dzień, czy w nocy.Patryk Cieliński


Patryk Cieliński (siwymortis) – urodzony 9 grudnia 1984 roku, zielonogórzanin z krwi i kości, z zoomem w źrenicy, sfokusowany na połączenie pracy z pasją do fotografii.
Zawzięty odkrywca coraz to nowych celów. Na co dzień do lepszego wyrażenia siebie używa obiektywu i realizuje pomysły na sesje z twórczą weną i uporem. Ambitnie rozwija swój warsztat, inwestuje w przydomowe atelier. Dzięki temu współpraca z nim to wyzwanie na pełnych obrotach, a efekty, czyli zdjęcia – pozostają na długo w pamięci. Jego prace nie są sztampowe i wygodne – to sensownie przemyślane treści zamknięte w kadrze.

 
Patryk Cieliński (w mundurze) z kuratorem wystawy. fot. Mariusz Kowalski

Od 2009 aktywny uczestnik organizowanych przez Gazetę Lubuską oraz serwis internetowy mmzielonagora.pl imprezach fotograficznych „FOTO DAY”, na których jego prace zostały docenione całym zakresem wyróżnień a także kilka razy zajęły pierwsze bądź drugie miejsce.
Patryk Cieliński w korpusie podoficerów rozpoczął służbę w 4. ZIELONOGÓRSKIM PUŁKU PRZECIWLOTNICZYM, jako dowódca drużyny w plutonie ogniowym na 4 dywizjonie (aktualnie 2 dywizjon) w 2008 roku. W 2009 roku fotografowanie stało się jego pasją, rok później kończy Lubuską Szkołę Fotografii. W międzyczasie szkoląc się na wielu warsztatach i kursach fotograficzno-graficznych. Wyróżniony na kilkunastu konkursach pod pseudonimem artystycznym siwymortis.
Strona autorska Patryka: www.siwymortis.pl

W 2010 wraz z żołnierzami z Pułku zostaje wyznaczony na wyjazd do Bogatyni, aby wspomóc mieszkańców po powodzi stulecia w tamtych rejonach. Realizując dodatkowo obszerny materiał fotograficzny, który miał swoją premierę na początku 2012 w Muzeum Ziemi Lubuskiej, a następnie prezentowany był w różnych miastach na terenie województwa.
Od początku 2013 przeniesiony wraz z awansem na stanowisko operatora środków audiowizualnych; do jego obowiązków należy między innymi dokumentacja fotograficzna wydarzeń w Pułku. Dodatkowo ukończył warsztaty fotograficzne w 17 Międzyrzeckiej Brygadzie Zmechanizowanej organizowanych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. W okresie 2010-2012 zrealizował obszerny materiał „MY, PRZECIWLOTNICY” który jest aktualnie prezentowany na wszelkich wystawach związanych z życiem Pułku.


Fotografie Patryka Cielińskiego stoją na granicy dwóch światów – spojrzenia reportera oraz fotografa-artysty. To relacja z wydarzeń - rzetelna ale i głęboko osobista, wykraczająca poza rejestrację suchych faktów.

Wystawa MY, PRZECIWLOTNICY przybliża nam wycinek codziennego życia żołnierzy 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. Gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”. To świat niby bliski, jednostka zlokalizowana jest w Czerwieńsku, ale przecież na co dzień pozostający poza horyzontem myśli ludzi niezwiązanych (zawodowo lub z racji pasji) z wojskowością.

A jednak, jak ukazują nam niepokojąco nieodległe wydarzenia, jest to element twardej rzeczywistości.

Igor Myszkiewicz, kurator wystawyWspółpraca:
4. Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy im. Gen. dyw. Stefana Roweckiego „GROTA”

Sponsor: Ewangarda.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz