piątek, 28 marca 2014

220. Igor Myszkiewicz ILUSTRATOR


2 kwietnia 2014
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

fot. Władysław Czulak

Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze (dyplom z litografii w pracowni ad. Stefana Ficnera w 1999 r.).
Obecnie kustosz w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Współzałożyciel i Wielki Mistrz działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera, promującej młode środowisko artystyczne (www.galera-wystawy.blogspot.com). Współtwórca grupy artystycznej Korporacja Trylobit, członek Lubuskiej Zachęty Sztuk Pięknych, wiceprezes Okręgu Zielonogórskiego ZPAP, ZKF Ad Astra i Stowarzyszenia Forum Art. Kurator szeregu wystaw i wydarzeń artystycznych. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją.

 fot. Mariusz Kowalski

Uczestnik ponad osiemdziesięciu wystaw zbiorowych i indywidualnych, autor komiksów. Twórca „Zdeptaka” – cotygodniowych pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, oraz popularnego bloga komiksowego „Kryzys Wieku”. Współpracuje z krakowską Kuźnią Gier i wrocławskim wydawnictwem GRAmel wykonując ilustracje do gier fabularnych („Veto”, „Wolsung”, „Ryzykanci – koleje fortuny”, „1984: Animal Farm”, „TimeZero”).
Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”. Współautor „Monografii Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”.
Autor projektu sztandaru Zielonej Góry (sztandar został ufundowany w 2010 r).

W tym roku Artysta obchodzi dwudziestolecie pracy twórczej.

  fot. Mariusz Kowalski

Na prezentowaną ekspozycję składają się wyłącznie ilustracje powstałe na zlecenie; obok obszernego wyboru ilustracji książkowych, główną część ekspozycji stanowią grafiki wykonywane na potrzeby gier (planszówek, RPG, karcianek kolekcjonerskich), prezentowane są także rysunki powstałe dla zespołów muzycznych. Prace ukazują szeroki wachlarz konwencji i tematów. Znajdziemy tu i motywy regionalne, tworzone do nawiązujących do Zielonej Góry publikacji, motywy historyczno-militarne oraz szeroko pojętą fantastykę. Ilustracje publikowane były zarówno na rynku polskim, jak i za granicą.

Aneta Kamińska
kurator wystawy

fot. Władysław Czulak

Lubię ilustrację. Jest w niej wszystko to czego zawsze brakowało mi w sztuce wysokiej - narracja, bogactwo wyobraźni ujęte w ramy solidnego warsztatu, komunikatywność... I konieczność sprostania wymaganiom, najpierw zleceniodawcy, potem końcowych odbiorców, czytelników lub graczy. Każde kolejne zlecenie jest wyzwaniem, koniecznością zmierzenia się z nową konwencją i tematem, wymogiem poszukiwań źródłowych i co za tym idzie nieustanną nauką, poszerzaniem horyzontu wiedzy i umiejętności. To inspiruje i podsuwa nowe rozwiązania także w mojej osobistej praktyce artystycznej.

 
ilustracje do VETO, szlacheckiej gry karcianej (Kuźnia Gier)

Ilustracje wykonuję od dawna, pierwsze publikacje to jeszcze rysunki do artzinów z początku lat 90. Potem przyszły okładki płyt zespołów  ówczesnej  sceny alternatywnej, następnie ilustracja prasowa i książkowa, gdzieś w równoległym nurcie powstawały komiksy i rysunki satyryczne; w 2009 roku zacząłem także rysować na potrzeby gier fabularnych. Początkowo ilustrowanie było dla mnie dodatkiem, poboczem "poważnej" twórczości, ale w miarę upływu lat i napływu zamówień pobocze poszerzało się i rosło aż stało się co najmniej równoprawnym pasem mojej artystycznej autostrady...
Być może ostatecznie okaże się nurtem głównym.

Igor Myszkiewicz

ilustracje do opowiadań Michała Organiściaka

Współpraca: Stowarzyszenie Forum Art

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz