środa, 2 marca 2016

236. Władysław Czulak ZIELONOGÓRSKIE POMNIKI I RZEŹBY PLENEROWE w fotografii


9 marca 2016
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Premiera książki
Igora Myszkiewicza
„Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”
oraz
otwarcie wystawy fotografii
Władysława Czulaka
zrealizowanych na potrzeby powyższej publikacji

Hans Krückeberg – Chłopiec ze źrebięciem – Park Winny, fot. Władysław Czulak
 
„Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”, tytuł właściwie mówi wszystko o publikacji. Jest to zarazem chyba pierwsze opracowanie starające się ogarnąć całość obiektów rzeźbiarskich definiujących dawniej i dziś przestrzeń (także symboliczną) naszego miasta. Obok faktów znalazły się tu także krążące wokół części dzieł anegdoty i opowieści; również one, choć należy traktować je z ostrożnością, są cegiełkami historii...

Jan Pałka – Nieskończoność – składowisko elementów betonowych ZGKiM, fot. Władysław Czulak

Autorzy publikacji (od lewej) Igor Myszkiewicz, Władysław Czulak, spotkanie prowadzi Marcin Olechnowski, fot. Mariusz Kowalski

Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); artysta plastyk, absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze (dyplom z litografii w pracowni ad. Stefana Ficnera w 1999 r.). Obecnie kustosz w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Współzałożyciel i Wielki Mistrz, działającej od 1997 r. Galerii Twórców Galera. Kurator szeregu wystaw i wydarzeń artystycznych. Uczestnik ponad stu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją (ilustruje książki i gry fabularne). Twórca „Zdeptaka” – cotygodniowych pasków komiksowych komentujących zielonogórską rzeczywistość, oraz bloga komiksowego „Kryzys Wieku”. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie”. Autor powieści graficznej „W SEPII”. Współautor książek o lokalnym środowisku plastycznym: „Monografii Okręgu Zielonogórskiego ZPAP” i „Nie wszystek umrę”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry (sztandar został ufundowany w 2010 r).


Leszek Krzyszowski – Winiarka – Park Winny, fot Władysław Czulak

Władysław Czulak, zielonogórzanin fotografik, filmowiec, fotoreporter. Od kilku lat swoje zamiłowanie do fotografii i ruchomego obrazu łączy z pasją i z pracą zawodową. Członek regionalnych i międzynarodowych grup i stowarzyszeń artystyczno-fotograficznych. Uczestnik wielu wystaw i publikacji fotograficznych oraz festiwali filmowych; współtwórca regionalnych programów i wydawnictw informatycznych. W swoich pracach stara się dzielić z odbiorcą swoim osobistym spojrzeniem na świat. W fotografowaniu i filmowaniu ludzi, architektury, krajobrazu oraz wszelkiego obrazu godnego rejestracji szuka tego jednego momentu, który zatrzyma widza na chwilę, co jeżeli się uda, uważa za najlepszą nagrodę.
Władysław Czulak wykonał na potrzeby książki autorską dokumentację fotograficzną współcześnie istniejących zielonogórskich pomników i rzeźb plenerowych; prace te składają się na prezentowaną w Muzeum wystawę.


Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.
Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz