środa, 21 lipca 2010

166. Sylwester Mocur DO DIABŁA Z PRZYSŁOWIAMI grafika komputerowa

22 stycznia 2010
Galeria Pro Arte, Zielona Góra

Ponownie stanęliśmy razem otwierając wystawę. Jak na początku, 13 lat temu...
(fot. Wacław Serdeczny)

„Do diabła z przysłowiami” to cykl dziewiętnastu wielkoformatowych grafik. W swoich pracach Sylwester Mocur wykorzystał wiedzę zdobytą przez lata pracy z obróbką obrazu. I to się odwdzięcza, w jego pracach treść, myśl i fascynacja zyskują wsparcie rzetelnej, profesjonalnej formy. Pierwsze skojarzenie to estetyka plakatu, drugie - design grafiki reklamowej. Rzecz jasna w obu wypadkach to tylko powierzchnia zjawisk.
Forma prac Artysty jest perfekcyjna, dopracowana, pewna. Zbudowana na zestawieniach różnorodnych struktur, punktowana zdecydowanymi zestawieniami kolorów; dodajmy jeszcze świadome operowanie głębią ostrości, łączenie różnorodnych stylistyk narracji... Jednym słowem warsztat solidny jak fundament piramid. Choć zdecydowanie bardziej nowoczesny.
Może skojarzenie z reklamowym designem bierze się więc stąd, że perfekcyjna forma stała się raczej domeną popkultury niż sztuki? Cóż, tym gorzej dla tej ostatniej... Jednak wizualna strona prac Sylwestra Mocura, jakkolwiek niezwykle frapująca, to tylko forma, naczynie, język. Choć bogata nie przytłacza opowiadanej historii, historii bardzo osobistej, subtelnej, prawdziwej...

Współorganizatorem wystawy był Okręg Zielonogórski ZPAP.

"Jestem cała w malinach"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz