piątek, 28 stycznia 2011

180. Grzegorz Rutkowski PO DRUGIEJ STRONIE WYOBRAŹNI malarstwo cyfrowe

2 lutego 2011
Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

fot. Tomasz Daiksler

Grzegorz Rutkowski, ur. 1988 r.; kiedyś laureat wielu konkursów plastycznych na terenie powiatu zgorzeleckiego (media tradycyjne), dziś laureat kilku konkursów (bitew) graficznych (media cyfrowe). Uczestnik kilku kulturalnych projektów międzynarodowych. Na co dzień współpracuje z wieloma firmami zagranicznymi i polskimi w szerokim spektrum działalności, począwszy od kart, ilustracji, plakatów, okładek, layoutów www po wizualizacje architektoniczne. Galeria prac Grzegorza.


Prace Grzegorza Rutkowskiego to sztuka fantastyczna w najlepszym wydaniu, kontynuująca poszukiwania twórców „realizmu fantastycznego” poprzednich dekad – Franka Frazetty, Wojciecha Siudmaka, Chrisa Achilleosa, Borisa Vallejo. W polskiej sztuce do niedawna nie było odpowiednika tego typu twórczości ale młode pokolenie artystów, do którego należy Grzegorz Rutkowski od kilku lat z powodzeniem uzupełnia tę lukę. W jego pracach znajdziemy przegląd klasycznych motywów fantasy i sf – barbarzyńskich wojowników, mityczne bestie, magów, smoki, futurystyczne budowle. A wszystko to wsparte warsztatem malarskim najwyższej próby. Cyfrowym warsztatem malarskim.


Wystawa Grzegorza Rutkowskiego wpisuje się w ciąg prezentacji eksplorujących rozległy choć wciąż rzadko opisywany obszar sztuki współczesnej. Choć malarstwo cyfrowe jest (z oczywistych względów) stosunkowo nowym zjawiskiem w sztuce, rozwija się niezwykle dynamicznie. Widzimy je głównie w popkulturze – ilustracji, wizualizacjach wykorzystywanych w grach komputerowych, filmach, designie stron internetowych, komiksach. Co ciekawe sztuka cyfrowa nie powiela wzorców i estetyki „głównego nurtu” skłaniając się raczej ku figuracji, ilustracyjności, perfekcji warsztatowej.


Dominują tu przedstawienia nawiązujące do fantastyki naukowej i fantasy, estetyka której rozwój technologii i programów graficznych dały olbrzymie możliwości ekspresji. Powszechny dostęp do internetu dał z kolei cyfrowym twórcom możliwość natychmiastowej i niezwykle szerokiej prezentacji swych dokonań, a także przyczynił się do powstania szeregu aktywnych środowisk twórczych realizujących międzynarodowe projekty, sprzyja też wzajemnej nauce i szybkiej wymianie doświadczeń. Polscy twórcy uprawiający tę dyscyplinę zostali już zauważeni na arenie międzynarodowej, wystarczy wymienić tu choćby Tomasza Bagińskiego, Michała Karcza, Tomasza Marońskiego. I Grzegorza Rutkowskiego.

Igor Myszkiewicz
Kurator wystawy

Współorganizatorem wystawy był Zielonogórski Klub Fantastyki Ad Astra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz