czwartek, 21 marca 2013

205. Damian Wachoński ANTYKWARIAT fotografie


25 marca 2013
Piekarnia Cichej Kobiety, Zielona Góra

Damian Wachoński (z lewej) z kuratorem wystawy. fot. Władysław Czulak

Damian Wachoński; pasjonat fotografii, wkraczający w trzeci rok swojej twórczości.
Główne inspiracje: Jarosław Datta, Andrzej Dragan, Leszek Bujnowski, Wiktor Franko.
Na co dzień uczeń I LO w Zielonej Górze.
W swoich pracach stara się zawrzeć zawsze jakaś emocję, bodziec, detal, który pozwoli odbiorcy interpretować dane zdjęcie na swój sposób. Nie narzuca ani tematu zdjęcia, ani emocji, które powinno ono wywołać. Wyobraźnia ludzka działa najlepiej w momencie, gdy opieramy wyobrażenia o nas samych, nasze przeżycia, wspomnienia, a wpływa na to wiele czynników takich jak otoczenie, wiek, zainteresowanie czy chociażby tradycje i kultura.

fot. Władysław Czulak

Prace Damiana przywodziły mi na myśl rekwizytornie Kantora lub może bardziej światy Bruno Schulza - opuszczone strychy, ludzie spowici czasem, zatrzymani, zatopieni w przeszłości jak w bursztynie... Mimo młodego wieku Artysta zdaje się już czuć niepokój bezpowrotnego przemijania, łoskot opadającego kurzu. I do tego forma, nawiązania do kompozycji malarskiej, stonowana kolorystyka, oszczędnie dobrany symbol.

 Attic

 Strych

Umarli poeci

Są to przy tym symbole charakterystyczne dla twórczości młodzieńczej, zaczerpnięte gdzieś z końca XIX wieku, dekadentyzmu, symbolizmu, Kwiatów Zła... Nie ma tu jeszcze pogoni za aktualnością, szokowania czy publicystyki. I całe szczęście.
Jest malarska, dopracowana fotografia; melancholijna i trochę liryczna. I naprawdę dobra.

fot. Igor Myszkiewicz

Galeria prac Damiana: www.damiscw.digart.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz