czwartek, 7 września 2017

244. Igor Myszkiewicz PAPROCHY HISTORII. ZIELONOGÓRSKIE PODRÓŻE W CZASIE komiks

 Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Galeria Twórców Galera

Premiera komiksu Igora Myszkiewicza „Paprochy Historii. Zielonogórskie podróże w czasie”oraz wystawa plansz i rysunków stworzonych na potrzeby powyższej publikacji.
 fot. Mariusz Kowalski

„Paprochy Historii” to najnowszy pełnometrażowy komiks Igora Myszkiewicza, przybliżający w atrakcyjnej formie zaskakujące meandry dziejów Zielonej Góry. A są to dzieje niezwykłe, wplecione niejednokrotnie w historię o wiele większą…



Wielka historia składa się z małych opowieści, czasem zabawnych lub groteskowych, czasem ponurych i wstydliwych. Dziwaczne wydarzenia, zbiegi okoliczności, ludzkie błędy, przebłyski geniuszu albo szaleństwa... Z perspektywy czasu widać niekiedy jak rozrzucone na przestrzeni wieków zdarzenia łączą się w elementy większych narracji, niby zapomniane gdzieś pod szafą paprochy, które, gdy dać im czas, obrastają kurzem i pajęczyną zbijając się niepostrzeżenie w przedziwne, fantastyczne kłęby...  
Igor Myszkiewicz

 
Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); artysta plastyk, absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze (dyplom z litografii w pracowni ad. Stefana Ficnera w 1999 r.). Obecnie kustosz w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Zajmuje się głównie rysunkiem, grafiką, komiksem i ilustracją. Twórca ”Zdeptaka” - cotygodniowych pasków komiksowych komentujących w latach 2009-2016 zielonogórską rzeczywistość, oraz krzepiącego bloga komiksowego ”Kryzys Wieku”. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych ”Fantazje Zielonogórskie”. Autor powieści graficznej ”W SEPII” i książki ”Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”. Współautor publikacji o lokalnym środowisku kulturalnym: ”Monografii Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”, ”Nie wszystek umrę” i ”Kroniki Zielonogórskiego Rocka”. Autor projektu sztandaru Zielonej Góry, ufundowanego w 2010 r.

 „Paprochy Historii” nominowane były do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2016, zostały wtedy także uhonorowane wyróżnieniem za najładniejszą edytorsko książkę roku.


Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.
Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz