wtorek, 19 października 2021

254. Igor Myszkiewicz, ILUSTROWANA KRONIKA ZIELONEJ GÓRY


Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
uprzejmie zaprasza na otwarcie wystawy i premierę książki Igora Myszkiewicza

ILUSTROWANA KRONIKA ZIELONEJ GÓRY

Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w środę, 20 października 2021 r. o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15.

Wydarzenie odbędzie się zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami sanitarnymi


„Ilustrowana Kronika Zielonej Góry” w przystępny sposób przybliża czytelnikom dzieje Winnego Grodu od czasów najdawniejszych, legendarnych, po dni nam współczesne. Autor odnotował w niej wydarzenia wielkie i drobne, mroczne, tragiczne, zabawne, groteskowe. Odciskają się w dziejach Grodu Bachusa także kluczowe momenty historii Europy, przemiany religijne i polityczne, zmiany linii granic, barw sztandarów czy politycznych doktryn. Opowieść uzupełniają liczne rysunki ukazujące autorską wizję przeszłości Zielonej Góry.
Na wystawie z ilustracjami zestawiono oryginalne obiekty pochodzące ze zbiorów Działu Historycznego naszego Muzeum, będące materialnym i dotykalnym śladem opisanych w Kronice wydarzeń.

O autorze:

Igor Myszkiewicz (ur. 1974 r.); absolwent Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej w Zielonej Górze. Na co dzień kustosz i plastyk w zielonogórskim Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od ponad dwóch dekad w szeregach Zielonogórskiego Klubu Fantastyki Ad Astra, nieco krócej w Stowarzyszeniu Forum Art. Autor („Signum Temporis. Zielonogórskie pomniki i rzeźby plenerowe”, „Galeria Twórców Galera. XX lat rejsu”, „Krew Bachusa. Opowieści Zielonogórskie”), a czasem współautor („Monografia Okręgu Zielonogórskiego ZPAP”, „Nie wszystek umrę”, „Kronika Zielonogórskiego Rocka”) publikacji o lubuskim środowisku kulturalnym i dziejach Zielonej Góry. Ilustrator książek i gier fabularnych, twórca komiksów, m.in. krzepiącej internetowej serii „Kryzys Wieku”, „Zdeptaka” (2009–2016), „Paprochów Historii. Zielonogórskich podróży w czasie”, „W SEPII”. Pomysłodawca i ilustrator antologii opowiadań fantastycznych „Fantazje Zielonogórskie” Autor projektu sztandaru Zielonej Góry, ufundowanego w 2010 r.

Niniejszą kronikę pisałem i rysowałem w roku zarazy, w czasach zamętu i niepokoju, nie pierwszych w historii Winnego Grodu i pewnie nie ostatnich. Odnotowałem w niej wydarzenia wielkie i drobne, mroczne, tragiczne, zabawne, groteskowe; skupiłem się na pewnych wątkach, by śledzić je przez stulecia, jeszcze inne umieściłem, bo po prostu je lubię. Dzieje i klimat Zielonej Góry tworzą trunek o niepowtarzalnym smaku. Przesącza się on powoli także do kultury popularnej, inspiruje „Fantazje Zielonogórskie”, powieści historyczne, kryminały i komiksy. Czytając kalendarium naszego miasta nagle odnajdujemy fragmenty narracji większych, opowieści rozciągniętych na dekady, bywa, że i stulecia. Pewne tematy wracają, w różnych epokach i dekoracjach, mechanizmy władzy, wiary i opresji, błyski ludzkiego geniuszu i obłędu, ponury rytm pożarów, wojen i epidemii, odciskają się w dziejach Grodu Bachusa także kluczowe momenty historii Europy, przemiany religijne i polityczne, zmiany linii granic, barw sztandarów czy politycznych doktryn. Zielonogórskie opowieści wciąż dopiero poznajemy, odczytujemy z gąszczu kronikarskich zapisków, prasowych notatek, zdjęć i pamiętników, zanurzamy ręce głęboko w pełne zeschłych gron, popiołów i kości pokłady, narastające wokół nas nieustannie, rok po roku, warstwa po warstwie, strona po stronie.

Igor Myszkiewicz

Kuratorem wystawy jest Izabela Korniluk
Wystawa potrwa do 2.01.2022
Muzeum Ziemi Lubuskiej
al. Niepodległości 15
65-048 Zielona Góra
tel. 68 327 23 45
muzeum@mzl.zgora.pl
www.mzl.zgora.pl

Współorganizatorzy wystawy: Galeria Twórców Galera oraz Stowarzyszenie Forum Art
Wydawcą „Ilustrowanej Kroniki Zielonej Góry” jest Stowarzyszenie Forum Art.
www.stowarzyszenieforumart.blogspot.com

2 komentarze:

  1. W sumie ja to jestem fanką informacji, co można w sieci ciekawego zobaczyć. I skoro mowa o Zielonej Górze, to myślę, że portal https://zielonogorski.pl/ w zupełności Waszą ciekawość zaspokoi. To miejsce szczególnie dobrze prowadzone, rzetelne i bezproblemowe.

    OdpowiedzUsuń